Bøgens Kvarter 8 er netop kommet til salg til hele 2.795.000 kr, hvilket gør den til en af de dyreste boliger til salg i Lejre.
Vi har kigget på denne uges tilbudsaviser for dagligvarebutikker i Lejre og fundet nogle fantastiske tilbud. Her er et udpluk af de bedste tilbud fra Coop365, DagliBrugsen og Netto.
Lejre byder på oplevelser for både den juridisk interesserede og historiefans i den kommende uge. Oplev et gratis foredrag om arv samt en spændende udstilling om Lejres kongelige fortid.
Måske vil du ikke betale meget for din næste bolig, eller måske leder du efter et håndværkertilbud? Lige her finder du i hvert fald de billigste boliger i Lejre.
Seneste opdateringer fra Midt-Vestsj. Politi på X: https://t.co/wEFoaBvQew
Der har været indbrud i en virksomhed eller forretning beliggende på Birkholmvej i Lejre. Yderligere detaljer om hændelsen er endnu ikke tilgængelige.
Seneste opdateringer fra Midt- og Vestsjællands Anklagere på X: Den 20-årige mand, der i dag blev fremstillet i grundlovsforhør sigtet for flere tilfælde af bedrageri over for ældre, er nu fængslet for fire uger. Fængslingen ikke kæret https://t.co/Fae3rQI7VY #anklager
Drømmer du om storslået natur og en rejse i roligt tempo? Så er en sejlads med Hurtigruten langs Norges kyst et oplagt valg – og lige nu er der gode kampagnetilbud med besparelser på op til 20 %.
En brand brød ud i tagkonstruktionen på Tranevej i Kirke-Hyllinge, Lejre, efter en brændeovn menes at have startet ilden. Politiet modtog anmeldelsen kl. 09.11 fra en 35-årig kvinde, der opdagede branden, da hun vendte tilbage til sit hjem efter at have været væk fra kl. 07-09. Ved hendes ankomst var huset fyldt med sort røg.
Et uheld fandt sted kl. 17.14 på Roskildevej i Ringsted, hvor en 48-årig mand fra Lejre påkørte en anden personbil. Den anden bil blev ført af en 22-årig mand fra Roskilde, der kom kørende ad Nebsmøllevej. Heldigvis skete der ingen personskade ved sammenstødet.
Drømmer du om en bolig i absolut topklasse? Vi har samlet de dyreste boliger, der lige nu er til salg i Lejre.
Et færdselsuheld fandt sted på Landevejen i Kirke-Såby, Lejre, kl. 10.37. En 47-årig mand fra lokalområdet var involveret i uheldet, da han kørte mod vest i lav fart.
En hændelse i Morelhaven, Køge, blev anmeldt kl. 01.37, hvor flere mænd forsøgte at lave indbrud i parkerede varebiler. Mændene forlod stedet i to biler, men politiet positionerede sig strategisk i området.
Der er blevet rapporteret om tyveri fra køretøjer på Alfarvejen i Osted, som er en del af Lejre Kommune. Yderligere oplysninger om hændelsen er endnu ikke tilgængelige.