Seneste opdateringer fra Midt- og Vestsjællands Anklagere på X: I dag tager vi vores nye meddelelseskanal Anklager Update i brug. Det betyder også, at vi ikke længere opdaterer denne profil med nyt fra anklagemyndigheden. Du kan følge med i vores arbejde på https://t.co/72Bo6AGgYL eller https://t.co/wExKM8e5H2 hvor du også kan abonnere
En hændelse på Hovedvejen i Øm, Lejre, blev anmeldt kl. 18.31, hvor en mindre sort bil blev observeret kørende i voldsom høj fart. Der blev skudt med fyrværkeri mod andre bilister fra bilen.
Lejre-området har for nylig oplevet en række tyverier fra køretøjer. På Lejrevej i Lejre blev der rapporteret om et tyveri fra en personbil. I Kirke-Hyllinge, Lejre, har der været flere tilfælde af tyverier fra lastbiler eller varebiler på Bøgevej, Gammel Havnevej og Egevej.
Der er for nyligt blevet begået indbrud i en villa, lejlighed eller landejendom beliggende i Åbanken, Lejre. Yderligere oplysninger om hændelsen er endnu ikke offentliggjort.
Der er for nyligt blevet rapporteret om tyveri fra køretøjer på Stationsvej i Lejre. Yderligere detaljer om hændelsen er endnu ikke offentliggjort.
Et tyveri fra en personbil har fundet sted på Stationsvej i Lejre. Yderligere detaljer om hændelsen er endnu ikke offentliggjort.
En brand brød ud i en villa på Solsortevænget i Kirke-Såby, Lejre, tidligt om morgenen kl. 04.20. Branden startede i villaens garage og spredte sig hurtigt til tagkonstruktionen, hvilket resulterede i kraftig røgudvikling.
Et indbrud har fundet sted i en villa, lejlighed eller landejendom beliggende på Åbanken i Lejre. Yderligere detaljer om hændelsen er endnu ikke tilgængelige.
En hændelse på Elverdamsvej i Kirke-Hyllinge, Lejre, fandt sted kl. 01.10, hvor en 30-årig mand fra Assens blev sigtet for kørsel uden førerret. Manden, der kørte i sydgående retning, havde ikke generhvervet sin førerret.
Der har for nyligt været indbrud i en villa, lejlighed eller landejendom på både Åbanken og Gammelbyvej i Lejre. Yderligere oplysninger om de to indbrud er endnu ikke offentliggjort.
Politiet blev tilkaldt til en hændelse på Hovedvejen i Lejre kl. 10.36, hvor en kvindelig ansat blev slået i hovedet af en elev. Efter hændelsen forlod eleven stedet.
Lejre har for nyligt været udsat for flere tyverier fra køretøjer. Der er rapporteret om tyveri fra en personbil på Munkholmvej samt to tilfælde af tyveri fra personbiler på Lederborg Alle. Politiet opfordrer borgere til at være opmærksomme og sikre deres køretøjer bedst muligt.
Der er blevet begået indbrud i to ejendomme beliggende på Kirsebærhaven i Hvalsø, Lejre. Yderligere detaljer om indbruddene er endnu ikke offentliggjort.
En virksomhed på Nordre Ryevej i Kirke-Såby, Lejre, har været udsat for indbrud. Yderligere detaljer om hændelsen er endnu ikke offentliggjort.
En 19-årig mand fra Borup blev kl. 19.42 stoppet af en patrulje på Lejrevej i Lejre. Det viste sig, at manden aldrig havde taget et kørekort, og det var femte gang, han blev sigtet for kørsel uden førerret. Som følge af dette blev bilen beslaglagt, hvilket den 19-årige protesterede imod, da han netop havde solgt bilen til sin kæreste.
På denne side kan du løbende finde opdateringer om udrykninger, døgnrapporter og andre relevante hændelser fra Lejre og omegn. Vi samler informationer fra officielle kilder som politi, beredskab og andre myndigheder, herunder Midt- og Vestsjællands Politi. Formålet er at give borgerne et overblik over, hvad der sker i lokalområdet – både i dag og fremadrettet.
Du kan blandt andet læse om politiets arbejde, herunder uddrag fra døgnrapporten og politirapporten, samt få information om udrykninger i forbindelse med brand, ulykke eller andre hændelser, hvor ambulance eller helikopter kan være involveret. Vi bringer også generelle opdateringer om større hændelser, hvor alarm 112 har været aktiveret, og hvor myndighederne har været til stede.
Siden dækker et bredt spektrum af hændelser, fra mindre episoder til større indsatser, og vi bestræber os på at formidle informationerne sagligt og neutralt. Alle oplysninger bygger på officielle udmeldinger og rapporter fra myndighederne, så du som borger kan føle dig tryg ved, at informationerne er korrekte og opdaterede.
Vi opdaterer siden løbende, så du altid kan holde dig orienteret om, hvad der sker i Lejre og omegn.