Vandretur langs Skjoldungestien fra Gevninge til Osted

dato

Tag med på en forfriskende vandretur lørdag den 25. juli 2026, når Dansk Vandrelaug - Vestsjællands afdeling inviterer voksne til en naturskøn oplevelse. Turen starter ved Osted Kirke og går ad Skjoldungestien tilbage til Osted.

Arrangementet begynder kl. 10:45 ved Osted Kirke, hvor deltagerne vil blive transporteret med bus 207 til startstedet i Gevninge. Herfra følger gruppen den smukke Skjoldungesti tilbage til Osted.

Oplev naturen langs Skjoldungestien

Skjoldungestien byder på en varieret og naturskøn vandretur, der til tider kan være fugtig, så det anbefales at iføre sig passende fodtøj. Undervejs vil der være rig mulighed for at nyde den lokale flora og fauna.

Guidet tur med Georg Andresen

Turleder Georg Andresen vil guide deltagerne sikkert gennem ruten og sørge for, at alle får en god oplevelse. Arrangementet er målrettet voksne og er en fantastisk mulighed for at opleve naturen i fællesskab med andre vandreglade sjæle.

Praktisk information
Dato: Lørdag 25. juli 2026
Tid: Kl. 10:45
Sted: Osted Kirke, Byvejen 28A, Osted, 4320 Lejre
Entré: Fri entré
Arrangør: Dansk Vandrelaug - Vestsjællands afdeling
Turleder: Georg Andresen



Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut
Mest læste artikler