Grønlands fremtid: Foredrag med Minik Rosing i Lejre

dato

Oplev en spændende aften i Munkehuset, når geolog Minik Rosing dykker ned i Grønlands fremtidige forhold til rigsfællesskabet og den internationale dagsorden. Kom og hør om muligheden for Grønlands selvstændighed og de faktorer, der spiller ind.

Minik Rosing, en anerkendt geolog, vil tage publikum med på en oplysende rejse gennem Grønlands komplekse fremtid. Med sin omfattende viden om Grønlands kultur, natur og samfundsforhold, vil han give et dybdegående indblik i, hvad fremtiden kan bringe for Grønland i relation til rigsfællesskabet.

Grønlands mulige vej mod selvstændighed

Foredraget vil fokusere på spørgsmålet om Grønlands potentielle selvstændighed. Minik Rosing vil diskutere, hvad der taler for og imod en sådan udvikling, og hvilke realistiske muligheder der eksisterer for Grønlands fremtid på den internationale scene.

Dette arrangement er en unik mulighed for alle interesserede i Grønlands politiske og sociale udvikling og for dem, der ønsker at forstå de komplekse dynamikker, der påvirker Grønlands fremtid.

Praktisk information:
Dato: Tirsdag 28. oktober 2025
Tid: Kl. 19.30
Sted: Munkehuset, Munkedammen 8, 4320 Lejre
Entré: Ikke oplyst
Målgruppe: Alle



Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut