MØD JAN ADELTOFT

Jan Adeltoft har været aktiv debattør for Lejre Bys landsbypræg

Portrætfoto af Jan Adeltoft

Hvad er det bedste ved at bo i Lejre - med dine ord?

“Fuglelivet med al dens kvidren og den grønne natur samt ikke at forglemme vores skønne cykel- og gangstier.”

Hvis du skulle anbefale ét sted i Lejre til en ven, hvad skulle det være - og hvorfor?

“I Lejre By området må det skønneste sted være Gl. Allerslev, som med sine gamle stråtækte huse og smalle 3 m brede veje og Lavringe Å, være det mest fredelige og grønne område man kan bo.”

Hvad siger folk typisk er kendetegnende ved dig som person?

“Nok at jeg gennem en menneskealder, som formand for Grundejerforeningen, har været aktiv debattør for at Lejre By området ikke skulle urbaniseres, men bibeholde landsbypræget.”

Hvad gør dig altid i godt humør i hverdagen?

“At livet fortsat har velsignet mig med den dejligste kone, skønneste store familie og ikke at forglemme, at vi alle har et godt helbred. At være så privilegeret gør, at jeg er tryg for fremtiden.”

Hvem i Lejre vil du gerne sige tak til - og for hvad?

“Vi skylder vores borgmester gennem en menneskealder Evan Jensen en stor tak for, at han var den person som skabte Lejre By området, den kultur og attraktive familie levested, som det er i dag. Forfatteren Robert Dumong er min anden favorit, idet han nok er det menneske, som har nedfældet så megen viden om alt og alle fra Lejre. Lige fra Skjoldungerne til nutidige lokalkendte personer.”